Български успех на световното по шахмат за хора с увреждания

В периода 5-13 октомври 2017 г. в германския град Дрезден, се проведе

третото световно първенство по шахмат за хора с увреждания. В тази

надпревара могат да участват шахматисти с всякакви увреждания -

зрителни, слухови, опорно-двигателни. На първенството се състезаваха

71 шахматисти от 13 държави.

 

България бе представена чрез своя шампион Расим Низам.

В първия кръг, българинът с черните фигури след трудна партия, победи

представител на Полша със слухово увреждане. Във втория кръг Расим

Низам загуби по време от казахстанеца Булат Кабишанов. Тук трябва да

се каже, че по принцип българският шампион трябваше да разполага с

електронен говорещ часовник, но поради неприятни обстоятелства, не

можа да се възползва от него. В третия кръг българският шахматист

победи руснак, а в четвъртия германец. В петия кръг отново

българо-руски сблъсък и отново победа оцветена в бяло, зелено и

червено. В шестия кръг, Расим се изправи не срещу някой друг, а срещу

самият Юри Мишков, руснак, който сам по себе си е цяла шахматна

история. След тежка партия, в крайна сметка реми, което може спокойно

да се брои като успех. В последния, седми кръг, българинът направи

реми с представител на домакините.

 

В крайното класиране българският шампион с 4 победи, 2 ремита и 1

загуба, зае изключително престижното 6 място, което всички се надяват,

че ще му осигури една по-добра, следваща 2018 година.

 

Логистиката по участието в Третото световно първенство е на федерация

"Спорт за хора със зрителни увреждания", а всички разходи бяха поети

от Съюза на слепите в България.

 

 

Класиране от световното първенство по шахмат за хора с увреждания

 

Rnk.       Name   Club / City                          Title       Country               ELO        Pts.        Buchh   BuSumm

1.            Marcin Tazbir    Poland IBCA Team 1       IBCA      GM        POL        2513      6             32.5       207

2.            Oliver Müller     Germany IBCA Team     IBCA      FM         GER       2247      6             31.5       202

3.            Alexey Pakhomov          Russia IBCA        IBCA      IM          RUS       2317      5.5          30           195.5

4.            Raphael Zimmer              Germany IPCA Team 1  IPCA      FM         GER       2007      5.5          29           196

5.            Jacek Stachanczyk          Poland IBCA Team 1       IBCA      IM          POL        2196      5             30           192

6.            Rasim Nizam      Bulgaria IBCA     IBCA      IM          BUL        2161      5             29           189

7.            Andrei Obodchuk           Russia IPCA Team 1        IPCA      IM          RUS       2360      5             28.5       198

8.            Artur Kevorkov                Germany ICCD Team     ICCD                      GER       2215      5             27           195

9.            Yuri A. Meshkov              Russia IBCA Team           IBCA      IM          RUS       2324      5             25.5       185

10.          Zygmunt Wielecki           Poland IPCA Team          IPCA                      POL        2199      5             24.5       186.5

11.          Bulat Kabyzhanov           Kazakhstan IBCA             IBCA                      KAZ        2040      4.5          31           184.5

12.          Ruslan Draganov             Russia IBCA Team           IBCA      FM         RUS       2174      4.5          30.5       184.5

13.          Evgeniy Suslov  Russia IBCA Team           IBCA      FM         RUS       2312      4.5          29.5       194

14.          Mirko Eichstaedt             Germany IBCA Team     IBCA      CM         GER       2138      4.5          29           192

15.          Ilia Lipilin             Russia IPCA Team 2        IPCA                      RUS       1883      4.5          26.5       192

16.          Dmitrij Scerbin  Russia IPCA Team 1        IPCA      IM          RUS       2312      4.5          22           169.5

17.          Stanislav Babarykin        Russia IBCA Team           IBCA      FM         RUS       2345      4             34           192

18.          Viktor Varezhkin             Russia ICCD Team           ICCD                      RUS       2243      4             32.5       197.5

19.          Piotr Dukaczewski          Poland IBCA Team 1       IBCA      IM          POL        2209      4             29.5       186

20.          Andrey Tersinsev            Russia IPCA Team 1        IPCA                      RUS       2139      4             27.5       182

21.          Marek Mackowiak          Poland IBCA Team 1       IBCA                      POL        2068      4             26.5       185

22.          Balazs Mate       Hungary Team  ICCD                      HUN      2081      4             26           176.5

23.          Marcin Chojnowski        Poland IBCA Team 2       IBCA                      POL        2099      4             25           188

24.          Denis Palin         Russia IPCA Team 1        IPCA                      RUS       2172      4             25           183

25.          Istvan Vojan      Hungary Team  IBCA                      HUN      1923      4             23           171

26.          Krzysztof Jurkiewicz       Poland IPCA Team          IPCA                      POL        2034      4             22.5       172.5

27.          Svetlana Gerasimova    Russia IPCA Team 2        IPCA                      RUS       1879      4             18.5       162

28.          Olga Gerasimova             Russia ICCD Team           ICCD      WIM      RUS       2055      3.5          28           177

29.          Krzysztof Checiak            Poland ICCD Team          ICCD                      POL        2049      3.5          26           176

30.          Marek Uzialko  Poland IPCA Team          IPCA                      POL        2043      3.5          25.5       166

31.          Gert Schulz        Germany IBCA  IBCA                      GER       2001      3.5          25           166.5

32.          Ljubov Kireeva Russia ICCD Team           ICCD                      RUS       1939      3.5          25           164.5

33.          Tadeusz Zoltek Poland IBCA Team 2       IBCA      FM         POL        2121      3.5          25           145

34.          Thomas Rudolf Germany IPCA Team 1  IPCA                      GER       2022      3.5          24.5       179.5

35.          Reinhold Ripperger        Germany IBCA  IBCA                      GER       2051      3.5          24.5       168

36.          Andrzej Kozicz  Poland IPCA Team          IPCA                      POL        1984      3.5          24.5       165

37.          Valentin Malyuga            Russia ICCD Team           ICCD                      RUS       2100      3.5          24           184

38.          Zoltan Raibl        Hungary Team  ICCD                      HUN      2015      3.5          24           177.5

39.          Phillip K Gardner             ICCD Team 1      ICCD                      ENG       1841      3.5          23.5       165

40.          Frank Schellmann           Germany IBCA Team     IBCA      CM         GER       2040      3.5          22.5       174.5

41.          Michael Gründer             Germany ICCD Team     ICCD                      GER       1957      3.5          22           171.5

42.          Stefan Kewe     Germany                                            GER       1884      3.5          22           166.5

43.          Tomasz Miozga                Poland ICCD Team          ICCD                      POL        2023      3.5          21.5       166

44.          Jerzy Strzelecki Poland ICCD Team          ICCD                      POL        1993      3             27.5       181

45.          Ryszard Suder   Poland IBCA Team 2       IBCA                      POL        2061      3             27.5       173

46.          Marat Kozhamuratov    IPCA Team         IPCA                      KAZ        1784      3             25.5       171

47.          Dieter Riegler    Germany IBCA Team     IBCA                      GER       2013      3             25           156.5

48.          Samuel Attila Szilagyi     Hungary Team  IBCA                      HUN      1810      3             24           170.5

49.          Anna Stolarczyk               Poland IBCA Team 2       IBCA      WCM    POL        2004      3             24           164.5

49.          Stefan Smolin   Germany IPCA Team 2  IPCA                      GER                       3             24           164.5

51.          Maciej Szalko    Poland ICCD Team          ICCD                      POL        1861      3             22.5       156

52.          Tserenjav Tumenbayar                ICCD Team 1      ICCD                      MGL                      2.5          25           134.5

53.          Jarno Scheffner               Germany                                            GER       1801      2.5          24.5       162.5

54.          Detlef Stoppa   Germany IPCA Team 2  IPCA                      GER       1663      2.5          23.5       154.5

55.          Josef Hanio        Germany ICCD  ICCD                      GER                       2.5          22.5       86.5

56.          Daniel Flock       Germany IPCA Team 2  IPCA                      GER       1758      2.5          21           160.5

57.          Uwe Röhrig        Germany IPCA Team 1  IPCA                      GER       1824      2.5          21           151.5

58.          Marina Kaydanovich      Russia IPCA Team 2        IPCA      WIM      RUS       1761      2.5          20           152

59.          Olaf Hoyer          Germany ICCD Team     ICCD                      GER       1856      2.5          18.5       148.5

60.          Audietya Aazadh Pamarthi         IPCA Team         IPCA                      IND        1340      2.5          18           156.5

61.          Marko Sponheim            Germany IPCA Team 1  IPCA                      GER       2066      2             24.5       123.5

62.          Alois Kwasny     Germany ICCD Team     ICCD                      GER                       2             24           159

63.          Lutz Krajinski     Germany IPCA  IPCA                      GER       1670      2             20           153.5

64.          Anna Sergeeva Russia IPCA Team 2        IPCA                      RUS       1481      2             18           125.5

65.          Walter Goelles IPCA Team         IPCA                      AUT       1702      2             17.5       148

66.          Erhard Hentzschel          Germany                                            GER       1885      2             17.5       145.5

67.          Rebeka Frumin IPCA Team         IPCA                      ISR         1388      2             17           144

68.          Manuela Mekus              Germany IPCA Team 2  IPCA                      GER       1696      1.5          18.5       157

69.          Natallia Hamzovich         ICCD Team 1      ICCD                      BLR        1075      1.5          17.5       136.5

70.          Hosien Khalilabadegan Germany IBCA  IBCA                      GER                       1             19           117

71.          Alena Khmaryna              ICCD Team 1      ICCD                      FID                         0.5          19           133.5

 

 

IM Rasim Nizam

First rank number:          16

Rank:    6

Points:  5

Club / City:         Bulgaria IBCA

ELO:       2161

Round  Opponent          Country               ELO        Points   Rank      Colour  Result

1.            Maciej Szalko -Poland ICCD Team           POL        1861      3             51           S             1:0

2.            Bulat Kabyzhanov -Kazakhstan IBCA      KAZ        2040      4.5          11           W           0:1

3.            Ilia Lipilin -           Russia IPCA Team 2        RUS       1883      4.5          15           S             1:0

4.            Stefan Smolin -Germany IPCA Team 2  GER                       3             49           W           1:0

5.            Viktor Varezhkin -Russia ICCD Team      RUS       2243      4             18           S             1:0

6.            Yuri A. Meshkov -Russia IBCA Team       RUS       2324      5             9             W           ½:½

7.            Artur Kevorkov -Germany ICCD Team   GER       2215      5             8             S             ½:½

 

Източник:
Национален осведомителен канал за спорт за хора с увреждания